08.05.2024.
 
 
KOMUNIKAT
Dotyczy: Spotkania z Zarządem PGNiG SA.


Zarząd Zakładowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Górników-Naftowców”  w PGNiG S.A. w Warszawie informuje ,iż w dniu 17 czerwca 2014 roku odbyła się  kolejna tura rozmów pomiędzy Zarządem PGNiG SA  i jego służbami a Zakładowymi Organizacjami Związkowymi działającymi w PGNiG SA .
Ze strony Zarządu PGNiG SA udział wzięli Prezes Zarządu- Mariusz Zawisza oraz członek Zarządu – Waldemar Wójcik, ze strony Związkowej , przedstawiciele Organizacji Związkowych.

 Podczas spotkania wiodącymi tematami było:

 

1.Strona Pracodawcy zaprezentowała ,,projekt” Porozumienia dotyczącego powołania w PGNiG SA Komisji ds. dialogu społecznego w skład której wchodziłoby 2 przedstawicieli Zarządu oraz Dyrektor odpowiedzialny za dialog społeczny, zaś ze strony związkowej – po 1 przedstawicielu z Zakładowej Organizacji Związkowej działającej w PGNiG SA.

Zdaniem Zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Górników-Naftowców”  w PGNiG S.A. w Warszawie w/w propozycja jest tzw. próbą ,,rozmydlenia sprawy” i stworzenia pozorów ,,otwartości” na dialog .
Uważamy ,że obecnie obowiązujące Porozumienia i zawarte w nich zapisy są odpowiednie i wystarczające do prowadzenia dialogu społecznego. Należy tylko z nich korzystać i realizować , a nie unikać rozmów i udawać ,że chce się prowadzić dialog społeczny .

Ostateczna decyzja co do sensu ,,projektu” ZZ NSZZ,,GN” podejmie po dogłębnym zapoznaniu się z projektem , po analizie dotychczasowych Porozumień oraz po odbytym w dniu 7 lipca br. spotkaniu z pozostałymi Zakładowymi Organizacjami Związkowymi  działającymi z PGNiG SA.
 Nie mówimy ,,nie bo nie”  , ale  chcemy mieć pewność ,że naprawdę Zarząd  przywiązuje dużą wagę do dialogu  społecznego.

2.Pracodawca przedstawił  w zarysie Program poprawy efektywności składający się z 15 inicjatyw optymalizacyjnych. Oświadczył, że szczegóły dla poszczególnych inicjatyw  są w opracowaniu. Strona Związkowa  została zaproszona jako obserwatorzy do poszczególnych zespołów opracowujących inicjatywy.

ZZ NSZZ,,GN” zauważa ,że wyraz ,,efektywność” nabiera dużej popularności , szczególnie w Spółkach Skarbu Państwa, nie schodzi on z ust Zarządów Spółek.
Tak dla gwoli ścisłości nie skończyliśmy jeszcze w PGNiG SA  19 inicjatyw poprzedników obecnego Zarządu , a już mamy nowe 15. Galimatias? Ale może tak trzeba? No bo ostatecznie trzeba się czymś wykazać. Bo przełożony Minister patrzy?!.
Czy skorzystamy z zaproszenia w roli obserwatorów? Musimy się zastanowić , by nie dać się wciągnąć w niezrozumiałą grę.
Na pewno będziemy zwracać uwagę na te inicjatywy związane z rozwojem firmy, inwestycjami oraz polityką zatrudnienia i płac.

To uważamy są najważniejsze dla nas , dla zatrudnionej załogi  obszary.

3.Poinformowano nas, że w ramach Programu Dobrowolnych Odejść zgłosiło się 212 pracowników w tym 38 z naszego Sanockiego Oddziału.

4.W kwestii płac , podniesienia wynagrodzeń Pracodawca stwierdził ,że z uwagi na dalszą perspektywę funkcjonowania firmy i ochronę miejsc pracy , kontrakt jamalski i katarski a także program efektywności nie widzi możliwości rozmów o zakresie podwyżek płac w tym roku jak również zasilenia  Wspólnego Funduszu Świadczeń Socjalnych  oraz bonów świątecznych  ( chociaż w sprawie  bonów być może jest szansa rozmów pod koniec roku).
Jest zgoda Pracodawcy na wypłatę zaliczkowej barbórki w m-cu czerwcu ( stosowne Porozumienie podpisaliśmy w o/Sanok 24 czerwca br.) oraz wypłatę w m-cu lipcu premii rocznej(w Oddziale Sanok ,wypłata do 5 lipca) na zasadach jak w roku ubiegłym .


 Ponadto Pracodawca zapowiedział ,że zamierza wypowiedzieć ,,Porozumienie” w sprawie premii rocznej ( wypowiedzenia dokonano w dniu 18 czerwca 2014 roku z datą zakończenia wypowiedzenia na koniec grudnia 2014 rok).
ZZ NSZZ,,GN” w związku z tak postawionymi sprawami przez Zarząd PGNiG SA jak wyżej  uważa ,że po zrealizowaniu wypłat: zaliczkowej barbórki oraz premii rocznej należy w trybie szybkim spotkać się w gronie Przewodniczących Organizacji Związkowych , aby rozważyć dalsze postępowanie Strony Związkowej w tematach:

•    Funduszu wynagrodzeń.
•    Bonów świątecznych.
•    Wypowiedzenia Porozumienia premiowego.

Te trzy tematy wymagają rzeczowej analizy i znalezienia konstruktywnego , popartego odpowiednią argumentacją rozwiązania, by móc je zrealizować mając na względzie zarówno dobro firmy ( o co tak bardzo chodzi Pracodawcy) jak i jej pracowników.
 W trakcie postępowania rozmów i decyzji  ZZ NSZZ,,GN” będzie informował na bieżąco.




                                                                                       Z poważaniem

                                                                                      Ryszard Wąsowicz

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »