04.05.2024.
 
 
Sytuacja w PGNiG SA i Oddziału
 Sprawy bieżące


1.    Program Dobrowolnych Odejść.

Informujemy , iż w dniu 31 Października 2012 r.  kończy się termin zgłaszania się pracowników do Programu Dobrowolnych Odejść . W/g uzyskanych informacji na dzień dzisiejszy w całym PGNiG SA zgłosiło się chęć odejścia ok. 800 pracowników, w tym ok. 80 pracowników  Sanockiego Oddziału.
 Trudno w tym miejscu doradzać pracownikom , czy maja odejść na PDO , czy też zostać z uwagi na to , że każda sprawa pracownika jest sprawą indywidualną związaną ze stażem pracy, z nabytymi uprawnieniami , z pomysłem na dalsze życie.
Dlatego też każdy z pracowników powinien indywidualnie  przeanalizować swoją obecną i przyszłą sytuację  i podjąć ostateczną decyzję.
Z rozmowy jaką ostatnio przeprowadziliśmy jako Związki Zawodowe z Zarządem PGNiG SA  wynika ,iż w dalszych latach nie przewiduje się wprowadzenia PDO , ale gdyby tak się stało to już  na gorszych warunkach niż obecnie się proponuje.

2.Dalsza restrukturyzacja PGNiG SA oraz  Oddziałów.

Podczas ostatniego spotkania z Zarządem PGNiG SA w dniu 23.10.2012 r. V-ce Prezes Zarządu   przedstawił ,że w najbliższym czasie Zarząd zamierza :
•    Wydzielić ze struktur Oddziału Sanok i Oddziału Zielona Góra zarówno majątkowo jak i osobowo wszystko co jest wiązane z magazynowaniem gazu a więc to co jest w strukturze Oddziałów: Dział podziemnego magazynowania gazu  oraz PMGZ: Husów, Swarzów , Brzeźnica , Strachocina. Stworzyłoby to jeden wspólny podmiot w ramach Spółki Magazynowania Gazu w Warszawie z Oddziałami Operatorskimi w Sanoku i Zielonej Górze .Jaki byłby dalszy los Spółki Magazynowej trudno na ten dzień powiedzieć, czy pozostaną w strukturze PGNiG SA, czy też nastąpi inny układ. Niemniej jednak należy podkreślić , iż w chwili obecnej , a także w dalszej perspektywie nadal dąży się  do rozbudowy podziemnych magazynów jak również budowy nowych , tak więc perspektywy są dobrze rokujące dla stabilności i miejsc pracy dla pracowników.


•    Bliżej nieokreślona restrukturyzacja Spółek Dystrybucyjnych, która ma nastąpić w 2013 rok


•    Reorganizacja Oddziałów Obrotu Gazem również  w 2013 roku.

•    Planowane na lata 2013 -14 utworzenie Spółki Centrum Usług Wspólnych.

Na rzazie nie ma konkretów , ale wg. Informacji w skład tej Spółki CUW weszły by  służby z Oddziałów PGNiG  SA   jak: finanse, księgowość ,HR itp. nie zajmujące się bezpośrednio wydobyciem.
Reasumując to wszystko należy zauważyć ,że głównym celem Zarządu jest koncentracja na przeprowadzenie głębokiej restrukturyzacji  PGNiG SA jakiej nie było od lat. Skala jest ogromna, gdyż dotyczy  nie tylko zmian struktur Oddziałów, ale także pracowników.
Jako Zakładowe Organizacje Związkowe monitorujemy te wszystkie zmiany, wydajmy opinie i stanowiska  z lepszym lub gorszym skutkiem, ale trzeba przypomnieć ,że w zakresie restrukturyzacji  PGNiG SA  mamy ograniczone pole działania ( opiniowanie) .
 Niemniej jednak próbujemy zainteresować problemem właściciela tj. ministra Skarbu Państwa jak również Premiera. Skutek tych  działań już jest gdyż Premier na podstawie naszego listu otwartego zobowiązał Ministra Skarbu Państwa ,a Minister Prezes PGNiG SA  o złożenie wyjaśnień co do sytuacji w PGNiG SA

3. Regulamin Pracy.

Trwają prace nad opracowaniem i wdrożeniem w życie Regulaminu Pracy dla wszystkich pracowników PGNiG SA . Prace wchodzą w końcowy etap negocjacyjny i jest jasne, że będzie on obowiązywał od nowego roku. Regulamin ten jest wymogiem stawianym przez PIP i zastąpi on dotychczasowe Regulaminy Pracy Oddziałów.

4. Regulamin wynagradzania.

Pracodawca zapowiedział również kontynuowanie pracy na opracowaniem i wdrożeniem w PGNiG SA Regulaminu Wynagradzania. W tej materii istnieją duże rozbieżności  zdań pomiędzy Związkami Zawodowymi a Zarządem PGNiG SA . a dotyczące min.: wysokości premii , źródeł finasowania premii , kontroli premii, a także tego czy w ogóle Regulamin jest potrzebny skoro obowiązuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy . Rozmowy przed nami.

Jak z powyższego wynika intensywność działań jest duża , co jakiś czas dochodzą nowe sprawy. Z naszego punktu widzenia nie o wszystkim możemy informować na stronie internetowej z uwagi na poufność informacji jak i też nie do końca możemy komentować poszczególne  tematy, ich pełnej jasności i wiarygodności.

     Niemniej nasze działania z pozoru dla pracowników niewidoczne są bardzo intensywne i skupiają się oprócz monitorowania , opiniowania planów restrukturyzacyjnych PGNiG SA, dbaniu o to , by w tym całym procesie nie zgubić podstawowej wartości firmy jaka są pracownicy. Skupiamy się na tym , aby procesy wdrażane, były realizowane z jak najmniejszą szkodą dla pracowników.

 Uważamy że główne hasło prowadzonych działań przez Zarząd PGNiG SA  pt.: ,, Przygotowanie się do konkurencji na rynku „ jest zasadne , ale nie może się ono głównie opierać na tym , że cały ciężar tych działań i zmian ponosić będą pracownicy.
Trzeba naszym zdaniem szukać innych kosztotwórczych obszarów działalności , gdzie można by uzyskać oszczędności , a nie tylko skupiać się na pracownikach , a tak to na dzień dzisiejszy wygląda.
 Dlatego naszym obecnym celem jest wskazanie pracodawcy innych alternatywnych kierunków osiągnięcia zakładanych celów oraz utrzymanie miejsc pracy w Oddziałach i Centrali Spółki za wyjątkiem pracowników mających uprawnienia emerytalne , rentowe oraz chcących skorzystać z Programu Dobrowolnych Odejść.


W miarę rozwijania się sytuacji będziemy  informować na bieżąco.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »