05.05.2024.
 
 
Sytuacja płacowa
                                                        Stanowisko

Zarządu  Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ,, Górników –Naftowców” w PGNiG S.A.  w Warszawie z dnia 20 lipca 2010 r

W sprawie : Przyrostu płac w 2010 r. 1.W miesiącu lutym 2010 r podczas negocjacji płacowych Zarząd Spółki zaproponował realizację wskaźnika wzrostu płac na poziomie 1,1%.Zwiazki Zawodowe PGNiG S.A. z uwagi na to, iż od dnia 1 stycznia 2010 r przestała obowiązywać ustawa o negocjowanym ( wskaźnikowym) systemie przyrostu wynagrodzeń odrzuciły propozycje Zarządu, godząc się jednocześnie na przełożenie terminu negocjacji płacowych na m-c czerwiec, uznając tok tych negocjacji od przyjęcia przez Urząd Regulacji Energetyki taryf gazowych na dany rok. Ponadto Związki uznały, iż wyliczenie efektów gospodarczych spółki za pierwsze półrocze da również pełen obraz możliwości płacowych.
2.    I Tura rozmów negocjacyjnych pomiędzy Zarządem Spółki a Związkami Zawodowymi odbyła się w dniach 5-6 lipca 2001 r. z udziałem Dyrektorów Oddziałów, Prezesów Spółek Dystrybucyjnych, Dyrektorów Departamentów. W trakcie negocjacji w dniu 6 lipca Zarząd PGNiG SA  zaproponował wzrost płac o 3-3,5%, Związki Zawodowe zaproponowały 400 złotych wzrost płac na jednego zatrudnionego, talon wakacyjny 1300zł oraz inne świadczenia układowe. Wobec rozbieżności stanowisk strony uzgodniły kolejną turę negocjacji na dzień 13 lipca.

         Na marginesie: zaproszenie na powyższe negocjacje Dyrektorów Oddziałów oraz Prezesów Spółek naszym zdaniem miało na celu wprowadzenie dezinformacji, chaosu i nerwowości w gronie Związkowców, a nawet pewnego rodzaju zastraszenia np: mowa o zwolnieniach w grupie kapitałowej, brak płynności finansowej itp.
3.II Tura negocjacji rozpoczęła się od dokonania prezentacji sytuacji ekonomicznej PGNiG S.A. i Spółek Zależnych. Podczas rozmów Związki Zawodowe po raz kolejny zaprezentowały swoje stanowisko i propozycje płacowe obniżając najpierw do 8%, a w efekcie kolejnej tury rozmów do poziomu 5,5% wskaźnika płac.
 Naszym zdaniem określona wartość wskaźnika na ty poziomie była i jest w pełni realna do wykonania w PGNiG S.A. Realność tą Związki Zawodowe opierają na wyniku ekonomiczno- finansowym, na osiągniętym zysku za rok ubiegły i prognozie przyszłościowej. W momencie ogłoszenia przerwy zdawało się, ze wszystkie uzgodnienia są na dobrej drodze, lecz bardzo się pomyliliśmy .Po przerwie Zarząd radykalnie zmienił  ton i sposób negocjacji i wystąpił z zupełnie nową niespodziewaną propozycją określającą wzrost płac, a mianowicie proponując najpierw 5,5% a następnie 6% wzrost kosztów pracy naliczanych do bazy roku 2009 r .Z uwagi na to, że dokonana przez Zarząd  PGNiG S.A. w trakcie negocjacji zmiana formy liczenia funduszu wynagrodzeń, bez właściwych dla sprawy dokładnych przeliczeń, Związki Zawodowe uznały ,że w tym momencie zarząd PGNiG S.A. zerwał negocjacje placowe wprowadzając w  wyliczeniach manipulacje nie do przyjęcia , powodujące ,ze tylko jedna ze stron (pracodawca) miała możliwość pełnej oceny skutków takiej formy przeliczenia plac.
 Jednocześnie Związki Zawodowe uznały, że niedopuszczalne jest wprowadzenie zmian kryteriów negocjacji i trybów dokonywanych przeliczeń płacowych w połowie roku gdzie zawarte umowy zewnętrzne mające wpływ na kształtowanie składników funduszu kosztów pracy nie mogą podlegać weryfikacji, nie mówiąc już o przyjętym realizowanym planie działalności gospodarczej na 2010 r. oraz uwarunkowań zapisów w ZUZP. Forma i tryb prowadzonych negocjacji przez Zarząd PGNiG S.A. daje podstawy do stwierdzenia braku dobrej woli ze strony pracodawcy, jak również lekceważący stosunek do partnera społecznego.
4.Wobec powyższego strona Związkowa odrzuciła propozycję pracodawcy , utrzymując iż może rozmawiać o propozycji złożonej wcześniej tj. 5,5% wskaźnika wzrostu płac w 2010 r. , a o propozycji pracodawcy może rozmawiać w kontekście roku przyszłego, po wcześniej przeprowadzonych analizach , rozmowach, negocjacjach w III-IV kwartale 2010r.Zarząd PGNiG S.A. ogłosił wydanie zarządzenia w sprawie polityki płacowej w 2010 r.
5.    Zakładowe Organizacje Związkowe wspólnie uzgodniły, że dalsze decyzje co do rozwiązania problemu kszatłtowania poziomu płac w 2010 r należy podejmować w miarę rozważnie we własnych organizacjach ,przygotowując odpowiednie uchwały i stanowiska do końca miesiąca lipca 2010r.Po tym terminie należy rozważyć powołanie wspólnej reprezentacji Związkowej celem wyegzekwowania swoich żądań.
Reasumując stoimy na stanowisku, że po raz kolejny Zarząd PGNiG S.A. ignoruje oczekiwania zarówno pracowników jak i Związków Zawodowych.
Wobec powyższego Zarząd Zakładowy NSZZ,,GN” w  dniu 20 lipca 2010 r podjął uchwalę o wejściu w spór zbiorowy z Zarządem PGNiG S.A. celem wyegzekwowania swoich zadań. Liczymy na wsparcie od innych Organizacji Związkowych nie tylko Oddziału, ale także Spółek zależnych.
Podjętą uchwałę w raz z pismem zawiadamiającym o sporze w dniu 21 lipca przesłaliśmy na adres Prezes Zarządu PGNiG S.A. Oraz innych zainteresowanych.

Dotyczy: ROZPOCZĘCIA SPORU ZBIOROWEGO

W związku z brakiem uwzględnienia naszych żądań przedstawianych w piśmie z dnia 6 lipca 2010r podtrzymanymi podczas negocjacji w dniu 13 lipca 2010r.,wobec braku woli porozumienia ze strony pracodawcy, a także zmiany formy postępowania negocjacyjnego oraz nie liczenia się ze stroną społeczną rozpoczynamy spór zbiorowy z pracodawcą reprezentowanym przez Pana Prezesa Zarządu .
Spór zbiorowy dotyczy wszystkich żądań zawartych w piśmie przedłożonym Panu Prezesowi, a za jego pośrednictwem Zarządowi Spółki w dniu 6 lipca 2010r. podpisanym przez Zakładowe Organizacje Związkowe działające w PGNiG S.A.
Jednocześnie nadmieniamy i przypominamy, iż strona Związkowa zarówno w dniach 5,6 lipca jak i 13 lipca wykazywała ze swojej strony daleko idące ograniczenia co do swoich żądań zawartych w piśmie z dnia 6 lipca, lecz z uwagi na nieprzejednane stanowisko Zarządu oraz zmianę w ostatniej chwili negocjacji i sposobu oraz metod dochodzenia do kompromisu byliśmy zmuszeni odrzucić propozycję Zarządu i wejść na drogę sporu zbiorowego.
W związku z powyższym zawiadamiamy o zaistniałej sytuacji Radę Nadzorczą PGNiG S.A .
W przypadku nieuwzględnienia wysuniętych przez stronę Związkową żądań, zostanie ogłoszony strajk, który poprzedzony zostanie zorganizowanym referendum wśród załogi.
Zgodnie z art.8 ustawy z dnia 23 maja 1991r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych jesteśmy przygotowani na podjęcie niezwłocznie rozmów w celu rozwiązania sporu w drodze wspólnego porozumienia.

U C H W A Ł A    Nr 74/VIII/2010
Zarządu Zakładowego NSZZ "Górników-Naftowców"
z dnia 20 Lipca 2010 r.


Dotyczy:  sporu zbiorowego z pracodawcą

                                                                           § 1

1.    Zarząd Zakładowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Górników-Naftowców” w PGNiG S.A. w Warszawie w związku z niezrealizowaniem naszych żądań zawartych w piśmie z dnia 6 lipca 2010 roku wchodzi w spór zbiorowy z pracodawcą.
2.     Zarząd Zakładowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Górników-Naftowców” w PGNiG S.A. w Warszawie podtrzymuje żądania zawarte w piśmie z dnia 2010 roku.
3.    Zarząd Zakładowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Górników-Naftowców” w PGNiG S.A. w Warszawie upoważnia osoby urzędujące Związku do podjęcia rozmów z pozostałymi organizacjami związkowymi w PGNiG S.A. w kwestii stworzenia wspólnej reprezentacji.
4.    Zarząd Zakładowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Górników-Naftowców” w PGNiG S.A. w Warszawie upoważnia osoby urzędujące do dalszych rozmów z pracodawcą w sprawach dotyczących sporu zbiorowego.

                                                               § 2


Uchwała wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »